Cestování po Thajsku

Jelikož automat na nové články se poněkud porouchal, tak bych rád zvýšil přísun nových zpráv na našich stránkách a popíši vám, jak se v Thajsku cestuje. Téma to sice dvakrát zajímavé není, ale zato lepší než drátem do oka.


Cestování by se dalo jednou větou popsat asi tak, že je sice levné a docela dobře funguje, ale není vždy nejrychlejší (nehledě na to, že pravděpodobnost, že přežijete jízdu v jakémkoliv dopravním prostředku je asi tak 50krát menší, než když pojedete s Járou ve Stillu). Přesto je z čeho vybírat! Autobusy jezdí často a jsou rychlé, vlaky jsou zase pomalejší, ale bezpečnější, lze v nich v noci přespat a na rozdíl od autobusů můžete z vlaku zahlédnout krásné scenérie. Na kratší vzdálenosti pak můžete využít otevřené náklaďáky či dodávky, kterým místní říkají songthaew [songktó].

  • doprava Autobusy se v Thajsku dělí na obyčejné a klimatizované. Obyčejné oranžové autobusy jsou velmi levné a jezdí na krátké trasy, zato jsou ale přecpané lidmi a řidiči jezdí velmi nebezpečně. Modré klimatizované autobusy zase jezdí na delší vzdálenosti, méně často zastavují a jsou celkově rychlejší a pohodlnější. Na venkovských oblastech potom doplňují autobusovou síť nákladní auta songthaew.
  • autobus.jpg Vlaková doprava se dělí na tři třídy. V té třetí za jízdu zaplatíte asi tolik jako v obyčejném autobusu. Ve vlaku jsou dřevěná sedadla a jsou spíše využívána na kratší cesty. Druhá třída už obsahuje čalouněná sedadla a v dálkových vlacích lze koupit i lůžko. V první třídě potom cestující dostanou vlastní klimatizované kupé.
  • Pro cestování ve městech je ideální městská hromadná doprava, tuk-tuky nebo taxi. Autobusy se opět dělí na ty obyčejné a s klimatizací. O poznání zajímavější je cestování v tuk-tucích. tuk-tuk.jpgTuk-tuk je typická thajská tříkolka, kterou táhne dvoutaktní a šíleně čmoudící motor. Pokud se ale neudusíte výfukovými zplodinami, tak zažijete velmi zajímavé svezení, které je zároveň nejrychlejší možností, jak se po městě někam dostat.Další variantou je objednat si buď mototaxi (motorka s řidičem) nebo normální taxík. Motorky jsou sice velice nebezpečné, jsou ovšem místa, kde jiný způsob dopravy nenajdete.
  • i-takhle-to-muze-dopadnout.jpgNo a pro ty, kteří nedůvěřují místním řidičům je tu možnost pronajmout si jak auto, tak i motorku nebo kolo. Cena půjčení malého auta se pohybuje okolo 1000 – 1500B (600 – 900Kč) u motorky potom kolem 250B (150 Kč). Chtělo by se ale zamyslet nad tím, jestli v Thajsku, kde jsou silnice v hrozném stavu a řidičské umění samotných Thajců je taktéž šílené, má cenu si něco půjčovat. Zato ceny benzínu tu jsou přímo směšné 10- 15B/litr (6 – 9Kč)
Příspěvek byl publikován v rubrice Thajsko 2008. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s